Současnost

Nezapomínejme!

Příběh Karpatsko-dukelské operace pokračuje až do dnešních dní. Mnohá svědectví, historické prameny i příběhy vojáků jsou nám k dispozici a nabízí nám nedocenitelné informace o naší minulosti, o našich předcích a...

Příběh Karpatsko-dukelské operace pokračuje až do dnešních dní. Mnohá svědectví, historické prameny i příběhy vojáků jsou nám k dispozici a nabízí nám nedocenitelné informace o naší minulosti, o našich předcích a příbuzných.

Krajina jako němý svědek všech odvážných činů, vítězství i porážek pak vyzývá k jedinému: přijeďte a staňte se i vy součástí tohoto příběhu. Zavítejte na místa bojů a připomeňte si válečné události. Pomůžete tím udržet a předat dál odkaz těch, kteří zde bojovali proti nacismu a za osvobození Československa. Těch, kteří si zaslouží, aby jejich jména i desítky let po bojích něco znamenala.

“Pocity hluboké úcty a vzrušení nás naplňují kdykoliv vstupujeme na místa bojů na Dukle. Na místa posvátná pro český a slovenský národ. Na místa posvěcené krví a životy statečných bojovníků.

Zde každý vrchol a i každý strom i kámen může vyprávět o nesmrtelném hrdinství sovětských a československých vojáků. O tom, že za svobodu naší vlasti tu společně bojovali, společně umírali a společně vítězili.”
gen. Ludvík Svoboda

zobrazit více << Zobrazit méně

Projděte se krajinou ve stopách operace

Navštivte místa bojů a seznamte se s příběhy vojáků v místech, kde se odehrály. Poslechněte si vyprávění přímých účastníků, projděte se v jejich stopách a nechte na sebe působit historii. Prvním...

Navštivte místa bojů a seznamte se s příběhy vojáků v místech, kde se odehrály. Poslechněte si vyprávění přímých účastníků, projděte se v jejich stopách a nechte na sebe působit historii.

Prvním Geislerovým úkolem s jeho novou jednotkou byl noční přepad jihozápadně od vesnice Zaršin 12. 9. 1944. Vesnice byla z velké části zničená neustálou minometnou palbou. Za dědinou byla železniční trať, která vedla po násypu. Tento násyp bránil nepříteli ve výhledu a kryl postupující četu automatčíků. Geisler vyslal dopředu dva průzkumníky, kteří zabezpečili klidný postup. Po dosažení okraje vesnice četa v ruinách domu zpozorovala místní stařenku, která jim poradila jak bezpečně projít vesnicí, aby se spojili s jednotkou na linii …

zobrazit více << Zobrazit méně

Památníky a pomníky

Navštivte známé i méně známé památníky a hroby vojáků, kteří v operaci bojovali a uctěte jejich památku. V regionu je více než 30 památných míst, která postupně katalogizujeme do naší databáze....

Navštivte známé i méně známé památníky a hroby vojáků, kteří v operaci bojovali a uctěte jejich památku. V regionu je více než 30 památných míst, která postupně katalogizujeme do naší databáze.

Nad Polským městem Dukla je na vrcholku Kóty 534 pomník připomínající urputné boje o tuto strategickou výšinu. Z vrcholku je krásný výhled na město Dukla a na místa bojů o Hyrowu horu.

zobrazit více << Zobrazit méně

Bojová technika v terénu

V krajině můžete narazit na tanky, děla, minomety, houfnice ale i letadla a rekonstruované zákopy a zemlianky. Poznejte detaily o technice a vyskočte si třeba na tank – jestli to dokážete....

V krajině můžete narazit na tanky, děla, minomety, houfnice ale i letadla a rekonstruované zákopy a zemlianky. Poznejte detaily o technice a vyskočte si třeba na tank – jestli to dokážete.

Kanónová houfnice vz. 37.
Ráže 152 mm, hmotnost v dopravní poloze 7 930 kg, hmotnost střelby 40,0 nebo 43,6 Kg, rychlost střelby 3-5 ran/min., max. dostřel 17265 m. Obsluha: 9.
Houfnice byla určená k boji s nepřátelským dělostřelectvem a umlčování vzdálených cílů, k ničení pevnůstek a mohutných palebných postavení a k boji s tanky a obrněnými vlaky. Houfnice se přepravovala za tažným vozidlem (pásový tahač D-350 MAZUR nebo nákladní vozidlo T 111, T 138).

zobrazit více << Zobrazit méně

Muzea a rozhledna

Muzea v Dukla s ve Svidníku nabízí poutavou expozici s bohatým multimediálním materiálem a dobovými exponáty. V soukromém muzeu ve vesnici Zyndranova při hraničním přechodu uvidíte mnoho exponátů nalezených přímo v...

Muzea v Dukla s ve Svidníku nabízí poutavou expozici s bohatým multimediálním materiálem a dobovými exponáty. V soukromém muzeu ve vesnici Zyndranova při hraničním přechodu uvidíte mnoho exponátů nalezených přímo v místech bojů. Vyhlídková věž u přechodu Vám nabídne výhled do kraje na poslední a nejtěžší úsek bojů na Dukle.

zobrazit více << Zobrazit méně

Oslavy Karpatsko-dukelské operace a „Den hrdinů Dukly“

Každoročně probíhají dvoudenní oslavy KDO u příležitosti výročí překročení hranic 6. 10. 1944. Tyto oslavy zpravidla začínají na polské straně (5.10.) pietním aktem na vojenském hřbitově ve městě Dukla a pokračují...

Každoročně probíhají dvoudenní oslavy KDO u příležitosti výročí překročení hranic 6. 10. 1944. Tyto oslavy zpravidla začínají na polské straně (5.10.) pietním aktem na vojenském hřbitově ve městě Dukla a pokračují na vojenském hřbitovu 2. čs. paradesantní brigády v Nowosielci a u hrobu čs. vojáků v Zarszynu. Na slovenské straně (6.10.) slavnosti začínají u památníku čs. vojáků na vojenském hřbitovu v Dukelském průsmyku u hraničního přechodu a dále pokračují ve městě Svidník u sochy arm. gen. L. Svobody a u památníku vojáků Rudé armády kde je pochováno více než 9.000 vojáků padlých při osvobozování Slovenska.

zobrazit více << Zobrazit méně
Současnost